Léčba prostatitidy: nejúčinnější léky a léčebné režimy

Prostatitidaje zánětlivé onemocnění prostaty. Projevuje se častým močením, bolestí penisu, šourku, konečníku, sexuálními poruchami (porucha erekce, časná ejakulace atd. ), někdy zadržováním moči, krví v moči. Diagnózu prostatitidy stanoví urolog nebo androlog podle typického klinického obrazu, výsledků rektálního vyšetření. Kromě toho se provádí ultrazvuk prostaty, bakposev prostatické sekrece a moči. Léčba je konzervativní – antibiotická terapie, imunoterapie, masáž prostaty, úprava životosprávy.

příznaky prostatitidy u mužů

Obecná informace

Prostatitida je zánět semenné (prostatické) žlázy – prostaty. Jde o nejčastější onemocnění genitourinárního systému u mužů. Nejčastěji postihuje pacienty ve věku 25-50 let. Podle různých údajů trpí prostatitidou 30–85 % mužů starších 30 let. Možná tvorba abscesu prostaty, zánět varlat a přívěsků, který ohrožuje neplodnost. Vzestup infekce vede k zánětu horního urogenitálního systému (cystitida, pyelonefritida).

Patologie se vyvíjí s pronikáním infekčního agens, který vstupuje do tkáně prostaty z orgánů genitourinárního systému (močová trubice, močový měchýř) nebo ze vzdáleného zánětlivého ložiska (s pneumonií, chřipkou, tonzilitidou, furunkulózou)

zdravá a nemocná prostata

Příčiny prostatitidy

Jako infekční agens v akutním procesu mohou působit zlaté stafylokoky (Staphylococcus aureus), Enterococcus (Enterococcus), Enterobacter (Enterobacter), Pseudomonas (Pseudomonas), Proteus (Proteus), Klebsiella (Klebsiella) a Escherichia coli (E. Coli). . Většina mikroorganismů patří k podmíněně patogenní flóře a způsobuje prostatitidu pouze v přítomnosti jiných predisponujících faktorů. Chronický zánět je obvykle způsoben polymikrobiálními asociacemi.

Riziko rozvoje onemocnění se zvyšuje s hypotermií, anamnézou specifických infekcí a stavů doprovázených městnáním v tkáních prostaty. Existují následující predisponující faktory:

 • Celková hypotermie (jednorázová nebo trvalá, spojená s pracovními podmínkami).
 • Sedavý způsob života, specialita, která člověka nutí být delší dobu v sedě (obsluha počítače, řidič atd. ).
 • Neustálá zácpa.
 • Porušení normálního rytmu sexuální aktivity (nadměrná sexuální aktivita, prodloužená abstinence, neúplná ejakulace během „obvyklého" sexuálního styku bez emočního zabarvení).
 • Přítomnost chronických onemocnění (cholecystitida, bronchitida) nebo chronických infekčních ložisek v těle (chronická osteomyelitida, neléčený kaz, tonzilitida atd. ).
 • Urologická onemocnění v minulosti (uretritida, cystitida atd. ) a pohlavně přenosná onemocnění (chlamydie, trichomoniáza, kapavka).
 • Stavy, které způsobují potlačení imunitního systému (chronický stres, nepravidelná a podvýživa, pravidelný nedostatek spánku, přetrénování u sportovců).

Předpokládá se, že riziko rozvoje patologie se zvyšuje s chronickou intoxikací (alkohol, nikotin, morfin). Některé studie z oblasti moderní andrologie dokazují, že chronické perineální trauma (vibrace, otřes mozku) u motoristů, motocyklistů a cyklistů je provokujícím faktorem. Naprostá většina odborníků se však domnívá, že všechny tyto okolnosti nejsou skutečnými příčinami onemocnění, ale přispívají pouze k exacerbaci latentního zánětlivého procesu v tkáních prostaty.

Rozhodující roli při vzniku prostatitidy hraje městnání v tkáních prostaty. Porušení kapilárního průtoku krve způsobuje zvýšení peroxidace lipidů, edém, exsudaci tkání prostaty a vytváří podmínky pro rozvoj infekčního procesu.

Příznaky prostatitidy

Akutní prostatitida

Existují tři stadia akutní prostatitidy, které se vyznačují přítomností určitého klinického obrazu a morfologických změn:

 • Akutní katarální. Pacienti si stěžují na časté, často bolestivé močení, bolesti v křížové kosti a hrázi.
 • Akutní folikulární. Bolest se stává intenzivnější, někdy vyzařuje do řitního otvoru, zhoršuje se defekací. Močení je obtížné, moč vytéká tenkým pramínkem. V některých případech dochází k zadržování moči. Typický je subfebrilní stav nebo střední hypertermie.
 • Akutní parenchymální. Těžká celková intoxikace, hypertermie do 38-40°C, zimnice. Dysurické poruchy, často - akutní retence moči. Ostré, pulzující bolesti v perineu. Obtížnost při defekaci.

Chronická prostatitida

Ve vzácných případech se chronická prostatitida stává výsledkem akutního procesu, ale zpravidla je pozorován primární chronický průběh. Teplota občas stoupá k hodnotám subfebrilu. Pacient zaznamená mírnou bolest v perineu, nepohodlí během močení a defekace. Nejcharakterističtějším příznakem je slabý výtok z močové trubice během defekace. Primární chronická forma onemocnění se vyvíjí po značnou dobu. Předchází mu prostatóza (stagnace krve v kapilárách), postupně přecházející v abakteriální prostatitidu.

Chronická prostatitida je často komplikací zánětlivého procesu způsobeného původcem specifické infekce (chlamydie, trichomonas, ureaplasma, gonokok). Příznaky specifického zánětlivého procesu v mnoha případech maskují projevy poškození prostaty. Možná mírné zvýšení bolesti při močení, mírná bolest v perineu, slabý výtok z močové trubice během defekace. Nepatrná změna klinického obrazu často pacientem nepozoruje.

Chronický zánět prostaty se může projevit pálením v močové trubici a hrázi, dysurií, sexuálními poruchami, zvýšenou celkovou únavou. Důsledkem porušení potence (nebo strachu z těchto porušení) se často stává duševní deprese, úzkost a podrážděnost. Klinický obraz nezahrnuje vždy všechny uvedené skupiny příznaků, u různých pacientů se liší a mění se v čase. Existují tři hlavní syndromy charakteristické pro chronickou prostatitidu: bolest, dysurika, sexuální poruchy.

Ve tkáni prostaty nejsou žádné receptory bolesti. Příčina bolesti u chronické prostatitidy se stává téměř nevyhnutelnou v důsledku hojné inervace pánevních orgánů, zapojení do zánětlivého procesu nervových drah. Pacienti si stěžují na bolest různé intenzity – od slabého, bolavého až po intenzivní, rušivý spánek. Dochází ke změně charakteru bolesti (zesílení nebo zeslabení) s ejakulací, nadměrnou sexuální aktivitou nebo sexuální abstinencí. Bolest vyzařuje do šourku, křížové kosti, hráze, někdy až do bederní oblasti.

V důsledku zánětu u chronické prostatitidy se zvětšuje objem prostaty, stlačuje močovou trubici. Lumen močovodu je snížen. Pacient má časté nutkání na močení, pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře. Zpravidla se dysurické jevy projevují v raných stádiích. Poté se vyvine kompenzační hypertrofie svalové vrstvy močového měchýře a močovodů. Příznaky dysurie v tomto období slábnou a poté se opět zvyšují s dekompenzací adaptačních mechanismů.

V počátečních stádiích se může vyvinout dyspotence, která se u různých pacientů projevuje různě. Pacienti si mohou stěžovat na časté noční erekce, rozmazaný orgasmus nebo zhoršení erekce. Zrychlená ejakulace je spojena s poklesem prahové úrovně excitace orgastického centra. Bolestivé pocity během ejakulace mohou způsobit odmítnutí sexuální aktivity. V budoucnu se sexuální dysfunkce stanou výraznějšími. V pokročilé fázi se rozvíjí impotence.

Stupeň sexuální poruchy je určen mnoha faktory, včetně sexuální konstituce a psychologického rozpoložení pacienta. Porušení potence a dysurie mohou být způsobeny jak změnami na prostatě, tak sugestibilitou pacienta, který v případě chronické prostatitidy očekává nevyhnutelný rozvoj sexuálních poruch a poruch močení. Zvláště často se psychogenní dyspotence a dysurie rozvíjí u sugestibilních, úzkostných pacientů.

Impotenci a někdy i samotnou hrozbu případných sexuálních poruch pacienti těžko snášejí. Často dochází ke změně charakteru, podrážděnosti, mrzutosti, nadměrnému zájmu o vlastní zdraví a dokonce i „péči o nemoc".

Komplikace

Při absenci včasné léčby akutní prostatitidy existuje značné riziko vzniku abscesu prostaty. S vytvořením purulentního zaměření se tělesná teplota pacienta zvýší na 39-40 ° C a může se stát hektickou povahou. Období horka se střídají se silnou zimnicí. Ostré bolesti v perineu znesnadňují močení a znemožňují defekaci.

Nárůst edému prostaty vede k akutní retenci moči. Vzácně absces spontánně praskne do močové trubice nebo konečníku. Po otevření se v močové trubici objeví hnisavá, zakalená moč s nepříjemným štiplavým zápachem, při otevření výkaly obsahují hnis a hlen v konečníku.

Chronická prostatitida je charakterizována zvlněným průběhem s obdobími dlouhodobých remisí, během kterých je zánět v prostatě latentní nebo se projevuje extrémně slabými příznaky. Pacienti, které nic netrápí, často léčbu ukončí a obracejí se, až když se rozvinou komplikace.

Šíření infekce močovými cestami způsobuje výskyt pyelonefritidy a cystitidy. Nejčastější komplikací chronického procesu je zánět varlat a nadvarlat (epdidymoorchitida) a zánět semenných váčků (vezikulitida). Výsledkem těchto onemocnění je často neplodnost.

Diagnostika

Charakteristický klinický obraz zjednodušuje proces diagnostiky u akutní a chronické prostatitidy. Je povinné:

Léčba prostatitidy

Léčba akutní prostatitidy

Pacienty s nekomplikovaným akutním procesem ošetřuje urolog ambulantně. Při těžké intoxikaci, podezření na hnisavý proces, je indikována hospitalizace. Provádí se antibakteriální terapie. Přípravky se vybírají s ohledem na citlivost infekčního agens. Široce se používají antibiotika, která mohou dobře pronikat do tkání prostaty.

S rozvojem akutní retence moči na pozadí prostatitidy se uchýlí k instalaci cystostomie, nikoli uretrálního katétru, protože existuje nebezpečí vzniku abscesu prostaty. S rozvojem abscesu se provádí endoskopické transrektální nebo transuretrální otevření abscesu.

Léčba chronické prostatitidy

Léčba chronické prostatitidy by měla být komplexní, včetně etiotropní terapie, fyzioterapie, korekce imunity:

 • Antibiotická terapie. Pacientovi jsou předepsány dlouhé kurzy antibakteriálních léků (během 4-8 týdnů). Výběr typu a dávkování antibakteriálních léků, jakož i stanovení doby trvání léčby se provádí individuálně. Lék se volí na základě citlivosti mikroflóry podle výsledků kultivace moči a sekrece prostaty.
 • Masáž prostaty.Masáž žlázy má komplexní účinek na postižený orgán. Při masáži je zánětlivé tajemství nahromaděné v prostatě vytlačováno do kanálků, poté vstupuje do močové trubice a je odváděno z těla. Procedura zlepšuje krevní oběh v prostatě, což minimalizuje překrvení a zajišťuje lepší průnik antibakteriálních léčiv do tkáně postiženého orgánu.
 • Fyzioterapie.Pro zlepšení krevního oběhu se používá laserová expozice, ultrazvukové vlny a elektromagnetické vibrace. Pokud není možné provést fyzioterapeutické procedury, jsou pacientovi předepsány teplé léčivé mikroklyzátory.

U chronického, dlouhodobého zánětu je indikována konzultace imunologa k výběru taktiky imunokorektivní terapie. Pacientovi jsou poskytnuty rady ohledně změny životního stylu. Provedení určitých změn v životním stylu pacienta s chronickou prostatitidou je jak léčebným, tak preventivním opatřením. Pacientovi se doporučuje normalizovat spánek a bdění, stanovit dietu, provádět mírnou fyzickou aktivitu.

Pro léčbu prostatitidy je nejúčinnější antibiotická terapie. Na předpis lékaře lze použít i fytoterapii, imunokorektory a hormonální přípravky.

Při absenci akutních příznaků lze prostatitidu léčit fyzioterapeutickými metodami. V případě abscesů a hnisání se doporučuje chirurgický zákrok.

Léčba pomocí léků

Léčba prostatitidy pomocí antibiotické terapie by měla začít bakposevem, jehož účelem je posoudit citlivost těla na tento typ antibiotik. Při porušení močení je dobrým výsledkem použití protizánětlivých léků.

Léky se užívají v tabletách, v akutních případech - ve formě kapátka nebo intramuskulárně. Pro léčbu chronických forem prostatitidy jsou rektální čípky účinné: s jejich pomocí léky dosáhnou svého cíle rychleji a mají minimální účinek na jiné orgány.

Dobře se osvědčily i léky na ředění krve a protizánětlivé léky.

Antibakteriální terapie

Antibiotika jsou účinným prostředkem v boji proti bakteriální prostatitidě. Aby se dosáhlo požadovaného účinku a nepoškodilo tělo, měl by výběr léku, dávkování a léčebný režim řešit lékař. Pro správný výběr nejúčinnějších léků bude muset zjistit, který typ patogenu způsobil prostatitidu, a také zkontrolovat pacienta na toleranci vůči antibiotikům určité skupiny.

Pro účinnou léčbu chronické prostatitidy se dobře osvědčila antibiotika skupiny fluorochinolonů. Jejich působení je zaměřeno na potlačení bakteriální infekce a posílení tělu vlastní imunity. Kromě toho se doporučuje bakteriostatické antibiotikum pro prevenci a léčbu doprovodných onemocnění genitourinárního systému.

Léčba prostatitidy způsobené mykoplazmaty a chlamydiemi může být navíc prováděna makrolidovými a tetracyklinovými léky, které zpomalují šíření infekce.

Doba užívání antibakteriálních léků je od 2 do 4 týdnů. V případě pozitivní dynamiky lze kurz prodloužit.

Fyzioterapie

Fyzioterapeutické metody při léčbě prostatitidy jsou zaměřeny na aktivaci krevního oběhu v pánevní oblasti, zlepšení metabolických procesů v prostatě a čištění kanálků. Pokud je fyzioterapie kombinována s užíváním antibiotik, zvyšuje se jejich účinek.

Mezi hlavní metody patří:

 • magnetoterapie;
 • laserová terapie;
 • elektroforéza;
 • zahřívání;
 • ultrazvuk;
 • léčba bahnem;
 • vysokofrekvenční ozařování;
 • fyzioterapie.
masáž prostaty pro léčbu prostatitidy

Jedna z nejstarších metod – transrektální masáž prostaty, podle moderních výzkumů nemá prokázanou účinnost.

Nespecifická léčba

Nespecifická léčba prostatitidy zahrnuje:

 • hirudoterapie;
 • léčebný půst;
 • akupunktura;
 • dieta podle Ostrovského metody;
 • alkalizace těla podle metody Neumyvakina.

Všechny netradiční metody léčby prostatitidy se důrazně doporučuje koordinovat s lékařem.

Chirurgická operace

Chirurgické metody se uchylují ve složitých a naléhavých případech:

 • pro drenáž hnisavých abscesů, které se odstraňují laparoskopickými metodami punkcí;
 • v rozporu s močením v důsledku poškození močového traktu;
 • s velkým objemem postižené oblasti;
 • s významným počtem kamenů v těle žlázy.

Kameny a sklerotizované tkáně se odstraňují endoskopickými metodami. Při velké oblasti poškození nebo více kamenů se uchýlí k resekci prostaty.

Transuretrální resekce je účinná i u bakteriální prostatitidy. Tak je možné snížit riziko relapsu.

Lidové léky

zánět prostaty

Léčba prostatitidy lidovými léky pravděpodobně nebude účinná sama o sobě, ale v kombinaci s lékařskými a fyzioterapeutickými metodami může být použitelná. Patří sem: včelařské produkty, odvary z bylinek a semen, tinktury z česneku, zázvoru, bobřího potoka, čerstvá zelenina, dýňová semínka.

V akutních případech průběhu onemocnění se musíte poradit s lékařem a v žádném případě byste se neměli léčit sami! V případě prasknutí purulentního abscesu je možný smrtelný výsledek.

Svíčky na prostatitidu

Léčba prostatitidy rektálními čípky je mnohem účinnější než tablety, už jen proto, že konečník je mnohem blíže k prostatě, což znamená, že lék bude fungovat rychleji.

Složení léků pro léčbu prostatitidy může být zcela odlišné, jsou předepsány k vyřešení konkrétního problému.

 1. Antibakteriální látky jsou zvláště účinné u prostatitidy způsobené chlamydiemi.
 2. K symptomatické léčbě se používají léky proti bolesti, dobře tlumí bolest.
 3. Imunostimulanty zlepšují krevní oběh, zmírňují otoky a používají se při komplexní terapii.
 4. Fytopreparáty mají mírný účinek. Používají se jako svíčky na včelích produktech jako doplněk k hlavnímu ošetření.
 5. Kompozice na bázi ichtyolu podporují prokrvení v oblasti střevní sliznice, což urychluje útlum zánětlivých procesů a mírně zlepšuje imunitu.
 6. Produkty na bázi enzymů zabraňují tvorbě jizevnaté tkáně. Doporučuje se užívat jako součást komplexní terapie antibiotiky, protizánětlivými a analgetickými léky.

Pomocné léky

Pro symptomatickou léčbu prostatitidy u mužů, jako je úleva od bolesti při močení, můžete navíc užívat antispasmodika, která uvolňují hladké svaly, a tím rychle zmírňují bolest.

Doplňky stravy na ředění krve a protizánětlivé doplňky stravy na bázi včelích produktů, dýňového oleje a výtažků z palmových plodů přispívají k celkovému zotavení.

Dieta a životní styl

Pro léčbu prostatitidy je velmi důležitá správná, vyvážená strava a zdravý životní styl. Jídlo by nemělo obsahovat kořeněná, smažená, slaná, nakládaná jídla. V akutní formě je alkohol přísně zakázán.

Jídlo by mělo obsahovat dostatek vlákniny, aby se zabránilo zácpě. Obsah bílkovin by měl být snížen. Je žádoucí doplnit stravu bylinkami, zázvorem, dýňovými semínky.

Nemedikamentózní léčba

Nelékové metody terapie umožňují působit přímo na prostatu, zvyšovat koncentraci léků v jejích tkáních, pomáhají odstranit překrvení.

Mikrovlnná hypertermie se provádí pomocí rektální sondy, která se zavede do řitního otvoru pacienta. Na zařízení můžete nastavit teplotu potřebnou pro konkrétní typ expozice. Ke zvýšení koncentrace léčiva v prostatě je třeba zahřátí na 38-40°C. Pro získání antibakteriálního účinku - 40-45 ° C.

Dnes se nemedikamentózní léčba zaměřuje na laserovou terapii. Možnosti této techniky jsou široké. Pod vlivem laseru se v prostatě vyskytují následující procesy:

 • aktivace redoxních reakcí;
 • zlepšuje mikrocirkulaci krve;
 • vznikají nové kapiláry;
 • patogenní mikroflóra je potlačena;
 • aktivuje se proces buněčného dělení, což přispívá k regeneraci tkání.

V období výzkumu účinků laserové terapie na pacienty s prostatitidou byl zaznamenán vedlejší účinek, ale pro účely léčby pozitivní. U těch, kteří absolvovali kurz, došlo ke zvýšení potence, odstranění erektilní dysfunkce a obnovení vitality. K dosažení tohoto výsledku je nutné použít paprsek s určitou vlnovou délkou. Obecně se k léčbě chronické prostatitidy používá laserové záření nízké intenzity.

Pacienti mohou z vlastní iniciativy absolvovat laserovou terapii, pokud není předepsána ošetřujícím lékařem.

Chirurgická léčba chronické prostatitidy

Chronická prostatitida neohrožuje život pacienta, ale může výrazně snížit jeho kvalitu. Nejzávažnější komplikací tohoto onemocnění je tvorba kamenů v tkáních žlázy. K jeho osvobození od prostolitů se používá transuretrální resekce.

Operace se provádí pod kontrolou TRUS.

Pokud se objeví komplikace, jako je skleróza prostaty, provádí se transuretrální elektrochirurgie. Pokud je v kombinaci s touto patologií pozorována skleróza hrdla močového měchýře, provádí se částečná resekce prostaty.

Při zablokování semenných a vylučovacích cest jsou indikovány endoskopické operace k odstranění porušení průchodnosti tajemství. Za tímto účelem se provede řez v semenných váčcích a vylučovacích kanálcích. S abscesem je možné úplné odstranění žlázy.

Důsledky neléčené prostatitidy

následky neléčené prostatitidy

I když se příznaky prostatitidy po dlouhou dobu neobjevují, je nutné pravidelně podstupovat vyšetření u urologa. Ne zcela vyléčená prostatitida může být doprovázena tvorbou kalcifikací, které je pak nutné odstranit spolu se žlázou. Odborníci jsou si jisti, že neexistují žádné jiné způsoby, jak odstranit nebo rozpustit kameny.

Kromě toho mohou patogenní mikroorganismy migrovat do sousedních orgánů a způsobit zánět. Běžící prostatitida může způsobit rozvoj adenomu a rakoviny prostaty.

Prognóza a prevence

Akutní prostatitida je onemocnění, které má výrazný sklon k přechodu do chronicity. I při včasné adekvátní léčbě končí více než polovina pacientů s chronickou prostatitidou. Zotavení není zdaleka vždy dosaženo, nicméně správnou důslednou terapií a dodržováním doporučení lékaře je možné eliminovat nepříjemné příznaky a dosáhnout dlouhodobé stabilní remise u chronického procesu.

Prevencí je eliminace rizikových faktorů. Je nutné vyvarovat se podchlazení, střídat sedavé zaměstnání a období fyzické aktivity, jíst pravidelně a plnohodnotně. Při zácpě je třeba užívat laxativa. Jedním z preventivních opatření je normalizace sexuálního života, protože jak nadměrná sexuální aktivita, tak sexuální abstinence jsou rizikovými faktory pro vznik prostatitidy. Pokud se objeví příznaky urologické nebo pohlavně přenosné choroby, měli byste se včas poradit s lékařem.