Jak se projevují příznaky prostatitidy u mužů?

Jedním z nejčastějších onemocnění u mužů je prostatitida. V žádném případě byste její léčbu neměli otálet, protože prostata plní důležité funkce a její zánět je vzrušený nebezpečnou infekcí. Jak se projevují příznaky prostatitidy u mužů?

pacient s příznaky prostatitidy

Níže vám řekneme, jakými znaky lze toto onemocnění určit a zvážit způsoby jeho léčby.

Známky nemoci

Zpravidla existují tři typy bolestivých příznaků:

  1. Poruchy v genitourinárním systému. Doprovázeno řezem v oblasti třísel při močení a neustálým nutkáním použít toaletu. Krevní výtok je možný. Močení se vyskytuje v malých částech;
  2. Sexuální dysfunkce. Je doprovázena bolestí v kanálu, konečníku při ejakulaci. Dochází také k poklesu potence, častým emisím, ztrátě orgasmu. Dochází také k poklesu erekce nebo její úplné absenci;
  3. Poruchy v nervovém systému. Provází je apatie, agresivita, psychické a emocionální strádání.

Typy nemocí

Chronická prostatitida

U chronické prostatitidy jsou příznaky vyslovovány pouze v době exacerbace. Během období remise nejsou žádné příznaky. Při záchvatech onemocnění může stoupat vysoká teplota, bolet klouby, zvyšuje se pocení, pacient trpí nespavostí, není vůbec chuť k jídlu, objevuje se apatie, horečka, zimnice. Bolesti hlavy nejsou vyloučeny.

Tento typ onemocnění se vyskytuje kvůli houbám nebo virům, které se dostaly do orgánů dolní pánve. Zástupci takové fauny jsou E. coli, stafylokok, chlamydie. Lze poznamenat, že Helicobacter není zahrnut v seznamu příčin - to je přirozené, protože nezpůsobuje prostatitidu.

Každý z nás má samozřejmě mikroby způsobující nemoci. Lidské tělo je však navrženo tak, že imunitní systém brání jejich reprodukci. Pokud je tedy ochranná funkce narušena, pak se muž snadno stane rukojmím zánětlivých procesů. Při projevu prvních příznaků musíte navštívit lékaře. Provede rektální vyšetření, provede potřebné testy a předepíše léčbu.

Bakteriální prostatitida

Tento typ onemocnění je způsoben patogenními bakteriemi. Symptomatologie je stejná jako u chronické prostatitidy. Právě bakteriální prostatitida nejčastěji přechází do chronické formy. Takový zánět je nutné léčit komplexně. Pouze celkový účinek léků, masáž prostaty a další fyzioterapeutické postupy zabrání přechodu onemocnění do chronického stadia.

Kompetentní urologové předepisují antibiotika. Ničí všechny patogenní mikroorganismy. Je velmi důležité dostavit se k lékaři včas. Po zlepšení stavu nemůžete přestat užívat léky, protože můžete zhoršit výsledek a trpět tímto onemocněním po mnoho let.

Sklerotizující prostatitida

Sklerotizující prostatitida se projevuje u lidí trpících přetrvávající zácpou a také užíváním některých léků. Onemocnění je vyjádřeno poklesem prostaty a ztluštěním jejích tkání – tento typ onemocnění je nevyléčitelný.

Prostatotická prostatitida

Příčiny prostatotického typu onemocnění nejsou dosud objasněny. Je doprovázena bolestivou bolestí v tříslech. Léčba je pacientům přidělena individuálně.

Abakteriální prostatitida

Abakteriální prostatitida se vyvíjí kvůli stagnaci semenné tekutiny, poruchám oběhu. Nejčastější příčinou je však nedostatek zinku. Je důležitou součástí mužského reprodukčního systému. Zinek je zodpovědný za správnou tvorbu hormonů, potenci a reprodukční funkci těla.

Taková nemoc je doprovázena pocity tahání v tříslech, podbřišku a hrázi. Někdy jsou bolestivé pocity dány do zad a ocasní kosti. Tento stav může trvat několik měsíců. Během léčby jsou předepsány protizánětlivé a hormonální léky, stejně jako bylinné léky.

Asymptomatická prostatitida

Zvláštností asymptomatické prostatitidy je, že onemocnění probíhá bez jakýchkoli příznaků. Onemocnění se bohužel projevuje již v pozdních stádiích. V této době je prostata značně zvětšená, močení je narušeno. K určení onemocnění se moč analyzuje na bakterie a bílé krvinky. Taková prostatitida se často stává chronickou.

Pokud ráno nemáte erekci a ve tmě jsou časté nutkání, znamená to začátek onemocnění.

Včasná léčba by se neměla zanedbávat, protože zánět prostaty může přejít do chronického stavu. Důsledkem může být také poškození močového měchýře, kdy je pro vás obtížné jít na toaletu. Lhostejnost ke svému zdraví ohrožuje neplodnost, absces, cystitidu a sepsi. Některé následky lze léčit pouze operabilním způsobem.

Nepokoušejte se léčit bez pomoci specialistů. Před použitím jakékoli metody se poraďte se svým lékařem.

Je prostatitida nakažlivá a jak ji léčit?

Sexuální život s prostatitidou není zakázán. Koneckonců je to její nepřítomnost, která s sebou nese tuto nemoc. Prezentovaná nemoc je relevantní pouze pro silnější pohlaví. Semeno však obsahuje prvky, které způsobují zánět. Pokud se tedy takové spermie dostanou na ženské pohlavní orgány, mohou nastat vážné problémy s reprodukční funkcí ženy. Je velmi důležité se chránit a udržovat zdravý životní styl.

Masáž prostaty

Tato metoda léčby prostatitidy je předepsána jako doprovodná terapie. Masáž je navíc výbornou prevencí nemocí. S jeho pomocí může urolog pochopit, v jaké fázi je nádor. Masáž prostaty může pomoci zabránit hromadění spermií, které je častou příčinou zánětu.

Tato procedura uvolňuje žlázu, zlepšuje krevní oběh a okysličuje orgán. Zmírňuje také nepříjemné příznaky, nepříjemné pocity, zabraňuje rozvoji rakoviny a normalizuje močení.

Urologická léčba

Když půjdete na kliniku, s největší pravděpodobností vám předepíšou léky nebo operaci. Vše závisí na stadiu onemocnění.

konzultace lékaře pro prostatitidu foto 1

Užívejte lék pouze na doporučení odborníků, protože některé léky mají řadu kontraindikací.

Pokud onemocnění nereaguje na medikamentózní léčbu, pak je pacient odeslán k operaci. Nejběžnější metodou je transuretrální resekce. Během tohoto postupu je nádor odstraněn přes močovou trubici. Nejčastěji je tento typ operace předepsán ve střední fázi vývoje onemocnění, při absenci infekční léze. Tento typ intervence nezachovává sexuální funkce.

Nejlepším řešením je minimálně invazivní metoda. Touto metodou se provede punkce v kůži a poté se v močovém měchýři odstraní poškozená tkáň. Mezi výhody však patří nízká pravděpodobnost zranění a pronikání infekcí, absence komplikací. Taková operace je k dispozici v jakékoli fázi onemocnění.

Doporučení

Zvláštní pozornost by měla být věnována výživě. Zkuste ze svého jídelníčku navždy vyřadit tučná, těžká, kořeněná a smažená jídla. Nepoužívejte nadměrně moučné výrobky, pečivo a kyselé okurky. Upravte si jídelníček. Jezte pouze zdravé a přirozené potraviny, včetně zeleniny a ovoce, ořechů, libového masa, sušeného ovoce, čerstvě vymačkaných šťáv.

Vyvarujte se alkoholických nápojů, kávy, vajec, tučného masa a hub. Zapomeňte na tučné polévky, ostré koření, sycené nápoje.

Udělejte si relaxační koupel s bylinnými čaji, jako je heřmánek. Dokonale se vyrovnává se záněty, odstraňuje toxiny, pomáhá při fungování ledvin a jater, obnovuje metabolismus. Za zmínku stojí potřeba fyzické aktivity. Lehké cvičení, plavání v bazénu, ranní procházky a dodržování speciální diety pomůže předejít onemocnění prostaty.

konzultace lékaře pro prostatitidu foto 2

Pokud jste se již jednou prostatitidou setkali, pak jednou ročně navštivte svého urologa. To je nezbytné pro sledování vašeho stavu a prevenci opakování onemocnění.